15. 02. 2021
Biodiverziteta šteje!
Je fantastična raznolikost življenja, ena najbolj dragocenih in najbolj žlahtnih značilnosti našega planeta, saj je ključni element ekosistemskih storitev, od katerih smo odvisni. Slovenija se ponaša z eno najvišjih biotskih pestrosti v Evropi, ki pa ni dovolj prepoznana in zato ne dovolj cenjena. Zato se je Nacionalni inštitut za biologijo z devetimi partnerji odločil za prijavo 5-letnega komunikacijskega LIFE projekta na Evropsko komisijo. S projektom želijo razkriti izjemne naravne dragocenosti Slovenije in njihov pomen ter osvetliti nevarnosti, ki jim pretijo.
V evropskih razmerah Slovenija velja za eno bogatejših držav z biodiverziteto. Nekaj 10.000 naj bi v Sloveniji živelo samo živalskih vrst; veliko k tej pestrosti prispeva izjemen geografski položaj.
Na Nacionalnem inštitutu za biologijo (NIB) biodiverziteto raziskujejo že 60 let. Opažajo, da se je v tem času njena pestrost v Sloveniji zelo zmanjšala – v veliki meri kot posledica sprememb, ki smo jih v okolju naredili ljudje.
Partner projekta je tudi Kozjanski regijski park, ki letos praznuje 40 let delovanja. Je eno najstarejših in najobsežnejših zavarovanih območij v Sloveniji in večji del parka je uvrščen med Natura 2000 območja. Od leta 2010 je park član velike UNESCO-ve družine v okviru programa Človek in biosfera, kamor je bilo po letih napornega dela sprejeto tudi Biosferno območje Kozjansko in Obsotelje.
Več o projektu in aktivnostih s področja ohranjanja biodiverzitete lahko preberete na spletni strani: https://www.naturaviva.si/.
Kaj lahko za ohranjanje biodiverzitete naredimo sami?
Na sprehodu spoštujemo naravo
Uporabljamo ekološka čistila ter kozmetične in higienske izdelke
Razmislimo o načinu ogrevanja
Varčujemo z vodo in zmanjšamo vodni odtis
Ribe kupujemo odgovorno
Ustvarimo biodiverziteti prijazen vrt
Spoznajmo in kupujemo ekološko pridelan bombaž
Kupujemo pohištvo iz certificiranega lesa
Jemo manj mesa