Biološko razgradljivi odpadki predstavljajo približno 40-50 % odpadkov, ki nastajajo v gospodinjstvih. Njihova glavna značilnost je, da vsebujejo organske snovi, ki se ob prisotnosti zraka ali tudi brez zraka razkrajajo oziroma razgrajujejo, pri tem pa se sproščajo toplogredni plini. Smiselnost ločenega zbiranja tovrstnih odpadkov je v tem, da lahko z njihovo predelavo ustvarimo koristne proizvode. S predelavo bioloških odpadkov lahko pridobivamo kompost, ki ga vračamo nazaj v naravo ali pa npr. bioplin, iz katerega proizvajamo električno energijo ter toploto. Prav tako z ločenim zbiranjem preprečujemo, da bi ti odpadki končali na odlagališčih odpadkov in s tem dodatno obremenjevali okolje.
Uporabniki lahko biološko razgradljive odpadke zbiramo na dva načina in sicer tako, da jih odlagamo v tipske rjave posode ali pa jih kompostiramo v lastnem vrtu z uporabo hišnega kompostnika. Več o obeh načinih ločenega zbiranja si lahko preberete na spodnji povezavi:
https://www.okp.si/jsnaga_bio_razgradljivi_odpadki.php
Ker je pri redni letni analizi mešanih komunalnih odpadkov ugotovljeno, da visok odstotek v zeleno posodo odloženih mešanih komunalnih odpadkov predstavljajo biološko razgradljivi odpadki, je možnost za napredek ločenega zbiranja te vrste odpadkov velika.