31. 05. 2021
Gozd ima v Sloveniji posebno težo in je močno prepleten z vsakdanjim življenjem. Zaradi svojega gospodarskega, družbenega in okoljskega pomena si namreč zasluži našo pozornost, zato imamo vsako leto konec maja dogodek Teden gozdov.
Ključna sporočila Tedna gozdov 2021 so:
Slovenski gozdovi so v dobrem stanju. 95 % gozdnih površin, potrebnih obnove, se obnovi po naravni poti. V primerjavi z letom 1947 sta se lesna zaloga in letni prirastek lesa v slovenskih gozdovih skoraj potrojila. Povečala se gozdnatost iz 36,4 na 58 %.
V okviru Zavoda za gozdove Slovenije deluje 84 gozdnih učnih poti in so pomemben pripomoček za spoznavanje gozda. Prispevajo k razvoju turizma in rekreacije na podeželju.
Slovenski gozdovi so dom velikih zveri – medveda, volka in risa, kar je velik izziv, ki ga lahko razrešimo le z dejavnim strokovnim upravljanjem in izvajanjem ukrepov za sobivanje, vključno z odstrelom.
Načrtno gospodarjenje z gozdovi v Sloveniji ima bogato tradicijo – v letošnjem letu obeležujemo 250 let od izdelave prvega, Flameckovega gozdnogospodarskega načrta za Trnovski gozd. »Slovenska gozdarska šola« je po svetu poznana kot ena izmed utemeljiteljic trajnostnega, večnamenskega in sonaravnega gospodarjenja z gozdovi.
Teden gozdov se v letošnjem letu odvijal od 24. do 30. maja. Povezuje vse ustanove, ki skrbijo za slovenski gozd in širši družbi predstavljajo pomen gozda in gozdarstva za njeno blaginjo. Geslo Tedna gozdov 2021 je »Načrtno z gozdom!«, glavna tema je načrtovanje razvoja gozdov. Zavod za gozdove Slovenije letos izvaja proces obnove 10-letnih območnih gozdnogospodarskih in lovsko upravljavskih načrtov v sodelovanju z lastniki gozdov, javnostjo in drugimi ustanovami. Izpostavljeni temi sta še gozdne učne poti in velike zveri. V tednu gozdov se tradicionalno po vsej Sloveniji zvrsti serija prireditev, ki se letos začenjajo po Pragozdni poti Krokar na Kočevskem, zaključni dan pa je bil izveden na Gradu Podsreda.